نگاه فرزندان به رفتار پدر و مادر

در روانشناسی اصلی داریم به نام اصل یادگیری مشاهده‌ای اصل یادگیری مشاهده ای به ما میگه فرزندان ما بیشتر از آن که از گفتارما تبعیت کنند از رفتار ما الگو می گیرند پس نوع تعامل والدین در خانه با یکدیگر بسیار بسیار اهمیت داره اینکه زن و شوهر در محیط خانه چطوری با هم تعامل دارند آیا احترام بینشون وجود داره ؟! مرد احترام زنش رو نگه میداره؟! یا زن احترام مردش رو نگه می دارد یا نه؟!،  اینها در شکل گیری شخصیت فرزندان و نوع ارتباط با آنها بسیار بسیار تاثیر دارد.

ما در چرخه ارتباط بین زن و شوهر ۴ مولف داریم 1- فرستنده 2-گیرنده 3-پیام  4- بازخورد
فرستنده یعنی اینکه ما در چه وضعیت و موقعیتی هستیم و چه احساسی داریم و می خواهیم چگونه پیام رو به همسرمان منتقل کنیم مولفه دوم پیام اینکه  با استفاده از چه کلماتی با استفاده از چه حرکاتی می خواهیم این پیام را به همسرمان منتقل کنیم.  مولفه سوم به ما میگه که نوع بازخورد و برگشت پیام به خودمون چه اثری روی ما می ذاره ممکن ابتدایی که در تعامل با همسرتان هستید بازخورد بازخورد خوبی نباشه اما پس از ارسال چند پیام خوب و الهام‌بخش متوجه میشید که بازخورد همسرتان نیز به شما بازخورد خیلی خوبی است .

شما ابتدا در چرخه ارتباط باید فرستنده خوبی باشید استفاده از نوع کلمات و نوع کلمات خیلی خوبی باشه و پیامی که دریافت میکنید را مجدد بازخورد بدید یکی از تمرین هایی که میشه در ارتباط با چرخه ارتباط انجام داد جا به جایی نقش هاست گاهی وقتها خودتان را جای همسرتان در نظر بگیرید و سریع قضاوت نکنید  اینکه همسر شما خسته و کوفته از سر کار برگشته و به جای انتقاد  دوست داره حرف های محبت آمیز بشنوه و آرامش بگیره، ممکنه در ابتدا بازخورد های او خوب نباشد اما به مرور  پس از ارسال چند پیام خوب درست خواهد شد .

  • یکی از اصلی ترین نکات اینه که بهبود روابط والدین با فرزندان در گرو بهبود روابط والدین است . تا زمانی که شما ارتباط تون رو با همسرتون خوب نکنید  نمی‌توانید ارتباط سازنده و موثری را با فرزندتان داشته باشید و ابتدا تلاش کنید رابطه تان با همسرتون خوب بشه و بتونید یک رابطه خیلی خوب، آرام و تاثیرگذار رو با همسرتون تجربه کنید و بعد میتونید ارتباط خیلی خوبی رو با فرزندتون داشته باشید .

والدین عزیز توجه کنید ارتباط ما با فرزند یا با همسرمون به دو صورت است یا ارتباط ما کلامی است یا ارتباط ما غیر کلامی، جالبه بدونید فقط ۲۵ درصد ارتباط ما به شکل کلامی است و ارتباط غیرکلامی ۷۵ درصد را به خودش اختصاص میده یعنی نوع رفتار ما،  نوع پوشش ما،  حرکت چهره ما،  حتی حرکت بدن ما و عکس‌العمل ما در مخاطب ما و فرزند ما تاثیر گذاره.

یکی از دلایل عدم ارتباط خوب  با فرزندانمون به دلیل مختل شدن روابط والدین با یکدیگر است و این خیلی مسئله جدی و مهمی است

نویسنده : علی سعیدی

ادامه دارد ...